Warning: preg_match(): Unknown modifier '2' in /nfs/c04/h02/mnt/181028/domains/kuzeydagcilik.com/html/v1.5/libs/browserDetection.php on line 26
Kuzey Endüstriyel Dağcılık | Şev Stabilizasyonu | Yamaç Stabilitesi | Kaya Düşürme :: Kurumsal
:: KUZEY ENDÜSTRİYEL DAĞCILIK SERVİSLERİNİN TARİHÇESİ

Kuzey'in oluşumu, 1990 yılında kurulan Explorer bünyesinde başladı. Explorer halen ülkemizde ve 4 kıtada 11 yabancı ülkede dağcılık servisleri veren ülkemizdeki konusunda en yetkin kuruluşudur. Kurulduğu ilk yıllardan itibaren Explorer, endüstriyel dağcılık alanında da ülkemizde bilinen ilk kurumsal servisleri sağlayan firma haline gelmiştir. Bu nedenle ülkemizin bu alanda uzmanlaşan ilk kuruluşu sayılmaktadır.

1999 Marmara depreminden sonra bu bölgedeki köprü ve viyadük ayaklarında hasar tespiti çalışmalarıyla hız kazanan iple erişim alanındaki çalışmalarımız, günümüzde barajlarda süregelen uzun süreçli kayalık yamaçların temizlenmesi işlemlerinden, yüksek binalardaki temizlik, bakım, onarım ve çeşitli yüksek yerlerdeki montaj işlerine kadar giden geniş bir yelpazeye yayılmıştır.

Explorer bünyesinde kurulan 'Endüstriyel Dağcılık Takımı' günümüzde 'Kuzey Endüstriyel Dağcılık' adı altında ayrı bir kuruluş halini almıştır.

Kuzey, ülkemizde 'Endüstriyel Dağcılık' alanında en kapsamlı servisi verecek iş kapasitesine sahip kuruluştur. Takımımızın bir çok farklı alanı kapsayan binlerce saatlik iş deneyimi, ekipman birikimimiz ve zorlu işlerde defalarca sınanmış çözüm üretme yeteneğimiz ile alanımızda lider rolümüzü devam ettiriyoruz.


::
KUZEY ENDÜSTRİYEL DAĞCILIK EKİBİ

K. Ertuğrul MELİKOĞLU
Endüstriyel Dağcılık Uzmanı / Genel Müdür

1965 Doğumlu olan Ertuğrul Melikoğlu, 1984 yılında üniversite yıllarında dağcılıkla tanıştı. Dağcılık ve Kaya Tırmanışı dallarında birçok ilk tırmanışa imza atı ve dağcılık alanında birçok kez yılın sporcusu seçildi. Profesyonel dağcılık yaşamına dağ ve kaya tırmanış rehberi olarak 1988 yılında başladı. Günümüzde, 4 kıtaya ve 11 ülkeye yayılan bir dağcılık servisleri ağının kurucusu ve baş rehberidir.

İlk endüstriyel dağcılık uygulamasını 1991 yılında gerçekleştirdi. Uzun yıllara dayanan mesleki yaşamında birçok farklı sektörde endüstriyel dağcılık uygulamaları gerçekleştirmiştir. İple erişim uygulamaları konusunda ülkemizin yetiştirdiği en önemli uzmanlardan birisi olup özellikle barajlar ve yamaç güvenliği konusunda ülkemizde benzeri olmayan bir deneyime sahiptir.

Halen, kurucusu olduğu Explorer Outdoor Specialist ve Kuzey Endüstriyel Dağcılık firmalarının yöneticilik görevini yürütmektedir.

 
Erşan GÖKSU
B.Sc ODTÜ, dipl.ing.ETH/SIA
Kaya Mekaniği Uzmanı / İnşaat Yüksek Mühendisi

İsviçre kökenli MEG Firmasının sahibi ve Kuzey'in Yamaç Güvenliği çalışmalarında teknik danışman olarak partneridir. Özellikle barajlar ve tüneller konusundaki uluslararası deneyimi ile bu tür sahalardaki yamaç güvenliği ve endüstriyel dağcılık çalışmalarımıza önemli katkılar sağlamaktadır.

Ülkemizde Katıldığı Projeler
* Oymapınar Barajı - Bilfinger & Berger + RELLA + ENKA + NUROL Ortaklığı
* Urfa Tüneli - Doğuş İnşaat / ILF Insbruck-Avusturya
* Ermenek Barajı - BM İnşaat / MEG Technical Consultants - Switzerland
* Deriner Barajı - ERG İnşaat - STUCKY İsviçre / Yeraltı Santralı

Yurtdışı Baraj Projeleri
* Varosa Barajı / Portekiz - STUCKY İsviçre
* Schiffenen Barajı / Freiburg İsviçre / MEG Technical Consultants-Switzerland
* Grand Dixence / Valis İsviçre - ETH Zürich
* Gubrist Tüneli / Zürich İsviçre - ETH Zürich
* Axen Strasse Tünelleri / Brunnen İsviçre - ETH Zürich
* Münih Metrosu / Münih Almanya - ETH Zürih
* Mexico City Metrosu / Mexico - ETH Zürich
* Duera Barajı - Cezayir / MEG Technical Consultants-Switzerland

Halen Danışmanlığını Yaptığı Projeler
* Karaman Kepezkaya Weir & HEPP - AES IC ICTAS
* Karaman Damlapınar HEPP - AES IC ICTAS
* Samsun Kumköy HEP - AES IC ICTAS

Erşan Göksu CV (Adobe PDF)

   

K. Yankım AŞKIN
Endüstriyel Dağcılık Uzmanı / Saha Yöneticisi

1976 doğumludur. 2000 Yılında dağcılığa başlamış ve 2001 - 2003 yıllarında Dağcılık Federasyonu eğitimlerine katılmıştır. Deneyimli bir arama kurtarmacı olan Yankım, SAR 3 eğitimine sahiptir. Aynı zamanda AKUT Marmaris biriminin kurucusu ve bu dernekte dağcılık ve arama kurtarma eğitmenidir.

2004 Yılında Kuzey ( Explorer ) ekibine katıldı ve özellikle Ermenek Barajı Yamaç güvenliği ve temizliği çalışmaları başta olmak üzere birçok endüstriyel dağcılık uygulamasında yüzlerce saati geçen ciddi bir deneyime sahip oldu. Yamaç temizliğinin yanı sıra Aksaz Deniz Üssü vericilerinin tamiratı ve birçok özel mimari öğeler içeren otelin dış cephe işlerinde çeşitli iple erişim operasyonlarında yer almıştır.

   

Alper ÖZKARAKAŞ
Endüstriyel Dağcılık Uzmanı / Eğitim Koordinatörü

1976 Konya doğumlu olan Alper Akdeniz üniversitesi Tek. Bil. M. Y. O Kontrol Sistemleri Teknolojisi ve Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Y.O. mezunudur.

1996 yılında dağcılık ve kaya tırmanışı sporuna başladı. Doğa sporları konusunda birçok branşta rehber ve eğitmenlik yapan Alper Antalya AKUT biriminin kurucu üyelerindendir. Halen kurtarmacı ve eğitmen olarak birim içinde yer alıp kurtarmalarda fiilen yer almaktadır.

   

Tolga GÖZÜM
Endüstriyel Dağcılık Uzmanı / Saha Yöneticisi

1974 yılında İstanbul'da doğdu. Galatasaray Yüzme Klübünde 14 sene yüzme sporu ile uğraştı ve milli takımda mücadele etti. Antalya Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulundan mezun oldu.

Dağcılık sporuna 1994 yılında başladı ve 1999 yılında AKUT Arama Kurtarma Derneğine katıldı. AKUT Marmaris Ekip Liderliği görevine hala devam etmektedir.

Diğer Çalışanlarımız